Poradnik

Skorzystaj z naszej poradnika

Zasadniczym zadaniem poduszki jest podparcie kręgosłupa na odcinku szyjnym. Gdy jest ona odpowiednio dobrana, sprawia, że kręgosłup na całej linii tworzy linię prostą, dzięki temu unikamy napięć mięśni i porannego bólu karku. Poduszki różnią się wielkością
i rodzajem wypełnienia. Klasyczne mają zwykle wymiary ok. 70×80 cm, 50×60 cm, 40×40 cm („jaśki”). Stosuje się w nich wypełnienia naturalne (puch, pierze) lub syntetyczne (włókna albo granulki poliestrowe lub silikonowe). Klasyczne poduszki są bardzo komfortowe, również delikatne i przyjemne w dotyku z czasem jednak mogą zmieniać swoją pierwotną wysokość, więc w dłuższej perspektywie nie zapewniają odpowiedniego podparcia szyjnego odcinka kręgosłupa. Wybierając tego typu poduszki, najlepiej zdecydować się na te średniej wielkości i układać je tylko pod głową. Używając dużych, leżymy na nich od wysokości ramion, co powoduje dodatkowe wykrzywienie kręgosłupa. Właściwie dobrana zapewni mięśniom szyi i ramion całkowity relaks, a tym samym poprawi jakość snu.

Bogata oferta rynkowa pozwala nam wybrać kołdrę optymalnie dostosowaną do naszych potrzeb. Jednocześnie sprawia ona często, że czujemy się zagubieni pośród możliwości wyboru. Gdy pragną Państwo kupić kołdrę, należy przede wszystkim sprecyzować swoje potrzeby co do następujących właściwości:

rozmiar (powinien być nie mniejszy niż rozmiar materaca, na którym śpimy),

temperaturę w jakiej lubimy spać (są kołdry letnie – lżejsze, zimowe – cięższe dla „zmarzluchów”, a także pośrednie – wielosezonowe),

to czy śpimy sami czy z partnerem (kołdry dla dwóch osób oraz dla jednej),

jaki rodzaj wypełnienia pościeli preferujemy (włókna naturalne czy syntetyczne).

Pościel powinna być dobrana do naszych upodobań w stosunku do każdej kwestii, jaka ma znaczenie podczas snu.

Kołdrę rozkłada się płasko na stole czy na podłodze w kuchni, podkładając pod nią prześcieradło lub biały kocyk bawełniany. Następnie przeciera się gąbką lekko zmoczoną w gęstej pianie z rozgotowanego mydła. Spłukiwać należy kołdrę w ten sam sposób, uważając, aby gąbka była tylko ledwo wilgotna, ale zawsze czysta. Suszyć w miejscu przewiewnym, najlepiej na otwartej przestrzeni, do której nie docierają promienie słoneczne, często potrząsając kołdrą i zmieniając jej położenie.

Poduszki często trzepane, wzruszane i wietrzone, powinny być co 2-3 lata prane. Wiele pralni chemicznych wykonuje takie usługi, ale można również prać poduszki w domu. W tym celu trzeba przygotować kilka niewielkich woreczków z podwójnej gazy czy tetry zszytych z trzech stron. Wsypkę poduszki nadpruć z jednej strony, przyszywać w to miejsce kolejne woreczki i przesypywać w nie pierze. Nie należy ich zbyt wypełniać, raczej przygotować więcej woreczków z mniejszą ilością pierza w każdym, gdyż wtedy lepiej można je uprać. Woreczki, starannie zaszyte, zanurza się w ciepłej wodzie z dużą ilością rozgotowanego mydła lub płatków mydlanych i lekko je wyciska. Następnie wkłada się do świeżej wody mydlanej i znowu wyciska. Płuczemy w kilku wodach, początkowo o tej samej temperaturze, w której pierze było prane, a następnie stopniowo obniżając temperaturę wody, dochodzimy do zupełnie zimnej (przy ostatnim płukaniu). Woreczki zaczepione spinaczem za jeden róg należy suszyć, często potrząsając i zmieniając ich położenie, najlepiej na strychu, gdzie jest zawsze spory przewiew. Kiedy pierze będzie suche, można na krótko wynieść je na słońce lub położyć w pobliżu gorącego pieca, aby rozgrzało się i nabrało puszystości. W tym czasie stare wsypy trzeba wyprać i wysuszyć. Aby zapobiec przechodzeniu pierza przez osłabione praniem tkaniny, można od wewnątrz przetrzeć je kawałkiem suchego mydła toaletowego lub świecą. Można też przeciągnąć gąbką zwilżoną w gęstym krochmalu.

Co jakiś czas trzeba wietrzyć puchowe kołdry. Ale nie tak, jak głosi powszechnie panujący mit, na słońcu czy mrozie. Nie wolno tego robić także w czasie deszczu. Doskonale wietrzy się pościel podczas suchej, wietrznej pogody. Należy to robić tak często, jak tylko jest to możliwe, strzepywać i poruszać aby nie dopuścić do zbijania się puchu.

Decydując się na zakup ciepłej i grubej kołdry zapewniamy sobie doskonały komfort snu przez kilka miesięcy w roku, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Jednak
w sezonie wiosenno – letnim to rozwiązanie nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom ze względu na zmianę warunków atmosferycznych. Dlatego też na upalne dni i ciepłe noce polecamy lekkie i cienkie kołdry letnie.

Przy wyborze pościeli, która zapewni zdrowy sen warto mieć na uwadze warunki,
w których mieszkamy. W ciepłych mieszkaniach często nie ma potrzeby spać w grubych pościelach, natomiast w zimnych pomieszczeniach już tak. Warto pamiętać, że najbardziej odpowiednia temperatura pomieszczeń, w których śpimy to 14 – 18 °C. Odpowiednia wilgotność ma również wpływ na komfort snu, powinna być utrzymywana na poziomie 40 – 60%.

Wybór odpowiedniej pościeli powinien być uzależniony od rodzaju alergii, na jaką cierpi osoba. W przypadku uczulenia na roztocza, przy zakupie należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

– opcje prania pościeli – dla alergików najodpowiedniejszą pościelą jest taka, którą łatwo wyprać w wysokiej temperaturze 60° C. Tym sposobem roztocza giną, a odchody zostają wypłukane z pościeli.

– wypełnienie – pościel antyalergiczna zawiera różne rodzaje wypełnień, np. nowoczesne włókno poliestrowe (lekkie, trwałe i ciepłe), mikrofazy (miła w dotyku, przepuszcza pot
i powietrze, ale nie przenikają przez nią roztocze i ich odchody), poliestrowo-silikonowy granulat (charakteryzuje się sprężystością puchu czy wełny). Dobrze jest, jeśli wypełnienie jest nasączone środkami zwalczającymi roztocza.

– posiadane atesty – warto wybierać te wyroby, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Każdy certyfikat zaświadcza o spełnieniu przez producenta wymagań firmy certyfikującej.

Pojedyncze kołdry (dla jednej osoby) mają zwykle wymiary 160×200 (160cm szerokość materiału, minus zaszycie i pikowanie, daje ok 155cm) oraz w mniejszym stopniu rozmiar 140×200 (140cm szerokość materiału, minus zaszycie i pikowanie, daje ok 135cm). Pościel znajdująca się na polskim rynku, pochodząca od polskich producentów, ma
160×200. Kołdry 155×200 doskonale pasują do takiej pościeli. Standardowym rozmiarem kołdry dwuosobowej jest rozmiar 220×200 oraz znacznie mniej popularny rozmiar 180×200.

Przed zakupem kołdry należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość łóżka i zmierzyć jego rozmiar. Dopasowanie rozmiaru kołdry idealnie do rozmiaru łóżka rzadko jest możliwe. Kołdra nie powinna być mniejsza niż powierzchnia materaca. Kołdrę musimy dobrać tak szeroką, aby była zbliżona rozmiarem do rozmiaru łóżka, ewentualnie, aby jej końce wystawały nieco poza jego krawędzie. Wtedy dopiero zapewni swoim użytkownikom odpowiedni komfort snu.

Zobacz nasz sklep internetowy!

Nasze produkty dostępne są w naszym sklepie internetowym. Przejdź do sklepu i ciesz się już dzisiaj produktami najwyżej jakości!